Gradnja kanalizacije na Lancovem še do jeseni
Projekt »Odvajanje in čiščenje odpadne vode v porečju Zgornje Save – Občina Radovljica«, ki zajema izgradnjo kanalizacijskega sistema in črpališč na Spodnjem Lancovem ter navezavo na obstoječo čistilno napravo v Radovljici, je med večjimi naložbami v komunalno infrastrukturo v občini. Kanalizacija na Spodnjem Lancovem je zadnji večji odsek v aglomeraciji Radovljica, dolg 5.700 metrov. Deloma bo obnovljeno tudi vodovodno omrežje in urejene javne površine. Po končanju projekta bo 335 prebivalcev naselja Spodnje Lancovo priključenih na ustrezen sistem odvajanja in čiščenja odpadnih voda.
Izbrani izvajalec, Gorenjska gradbena družba d.d., je z deli začel pred letom in pol, jeseni 2020. Doslej je izvedenih polovica del na kanalizaciji in manjši del na vodovodu. Zgrajena je bila kanalizacija na Lancovem severno od državne ceste do sotočja, kanalizacija južno od državne ceste, kanalizacija na cesti Na Mlaki, na železniški postaji ter v Donici. Zgrajena kanalizacija na Lancovem bo v kratkem povezana s kanalizacijo na cesti Na Mlaki ter kanalizacijo na železniški postaji in v Donici, od koder bodo odpadne vode odtekale na centralno čistilno napravo Radovljica. Za delovanje te kanalizacije je treba dokončno opremiti še vsa tri črpališča.
Od večjih posegov sta trenutno v gradnji fekalni kanal in vodovod na levem bregu Save ter fekalna kanalizacija v cesti nad »Legendo«. Sledili bosta še prevezava kanalizacije ob nekdanji klavnici ter gradnja kratkega in zahtevnega odseka na Cesti svobode. Pri gradnji je precej težav povzročala organizacija gradbišča zaradi obnove gorenjske železniške proge, covida-19 in visoke podtalnice. Ključni poseg na vodovodu je obnova vodohrana nad »Legendo«, ki bo izvedena do poletja. Zaključek vseh del je predviden do 1. septembra 2022.
Celotna vrednost investicije znaša 3.317.470,01 EUR. Poleg Občine Radovljica, ki v obdobju 2020 – 2022 za naložbo prispeva 1.550.403,92 EUR, jo sofinancirata Evropska unija iz Kohezijskega sklada in Republika Slovenija s 1.767.066,09 EUR, od tega EU 85 odstotkov ali 1.502.006,17 EUR, RS pa 15 odstotkov ali 265.059,92 EUR.
Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014 – 2020, prednostne osi ''Boljše stanje okolja in biotske raznovrstnosti'', prednostne naložbe ''Vlaganje v vodni sektor za izpolnitev zahtev pravnega reda Unije na področju okolja ter za zadovoljitev potreb po naložbah, ki jih opredelijo države članice in ki presegajo te zahteve.