S 17. seje občinskega sveta
Radovljiški občinski svet se je včeraj sestal v Linhartovi dvorani Radovljica.
Zaključni račun proračuna občine za leto 2020
Svetniki so sprejeli zaključni račun proračuna občine za leto 2020. Zaključni račun izkazuje 86 odstotno realizacijo načrtovanih odhodkov in 89 odstotno realizacijo prihodkov. Občina je kljub omejitvam, ki so lani veljale zaradi preprečevanja širjenja okužb s covidom-19, proračunsko leto uspešno zaključila z višjo realizacijo kot v preteklih letih.
Epidemija je najbolj vplivala na prihodke režijskega obrata ALC Lesce, najemnin za stanovanja in poslovne prostore, turistično takso in na koncesijsko dajatev od posebnih iger na srečo. Večina sredstev rezervnega sklada je bila porabljenih za zaščitno opremo in izvajanje ukrepov za preprečevanje širjenja epidemije. Investicije je občina nemoteno izvajala kljub epidemiji.
Prihodki so znašali približno 19,6 milijona evrov, odhodki pa 19,2 milijona evrov. Tekoča poraba je predstavljala 61 odstotkov, investicijska 39 odstotkov proračuna.
Občina Radovljica se je v preteklem letu za izvedbo investicij namensko zadolžila za 606 tisoč evrov, kar predstavlja slabo tretjino predvidene zadolžitve.
Med večjimi naložbami občine v lanskem letu so zaključek energetske sanacije Osnovne šole Staneta Žagarja Lipnica, začetek gradnje kanalizacije na Spodnjem Lancovem, preureditev elektro strojnice v okviru prve faze rekonstrukcije radovljiškega kopališča, izgradnja vodovoda in obnova cest na območju Ovsiš, Dobravice in Poljšice, začetek urejanja prometne infrastrukture, ki spremlja nadgradnjo železniške proge od Podnarta do Lesc in projekt Arhitektura gorenjskih vasi z obnovo rak v Kropi. Obnovljeni sta bili tudi cesta in komunalna infrastruktura na odseku Spodnja Dobrava – Prezrenje, dokončan oporni zid in obnovljena cesta in komunalna infrastruktura na Gubčevi ulici v Radovljici, obnovljen pločnik ter meteorna kanalizacija na Tavčarjevi ulici in ulici Staneta Žagarja v Radovljici. Začet je bil projekt gradnje kolesarskih povezav, ki v prvi fazi obsega gradnjo kolesarske steze in pločnika ob regionalni cesti med krožiščem z Gorenjsko cesto in krožiščem z Boštjanovo ulico v Lescah. V vrtcu Posavec je bila obnovljena vodovodna instalacija, za obnovo vrtca v Kamni Gorici pa je občina pridobila projektno dokumentacijo. Na letališču Lesce je bilo med drugim obnovljeno parkirišče pred upravno stavbo.
Po programski klasifikaciji je bil največji delež odhodkov namenjen za izobraževanje (20%), promet, prometno infrastrukturo in komunikacije (15%), kulturo, šport in nevladne organizacije (12%), lokalno samoupravo (11%), pridobivanje in distribucijo energetskih surovin (9%), prostorsko planiranje in stanovanjsko komunalno dejavnost (8%) in socialno varstvo (6%). Z deleži pod pet odstotkov sledijo področja servisiranje javnega dolga, varovanje okolja in naravne dediščine, gospodarstvo, skupne administrativne službe in splošne javne storitve, obramba in ukrepi ob izrednih dogodkih ter druga področja.
Seznanitev z osnutki pokrajinske zakonodaje
Predsednik Državnega sveta RS Alojz Kovšca je svetnike seznanil z osnutki pokrajinskih zakonov: zakona o ustanovitvi pokrajin, zakona o pokrajinah s katalogom pristojnosti in nalog in zakona o financiranju pokrajin. Državni svet je namreč prevzel vlogo koordinatorja oživitve in vodenja procesa ustanovitve pokrajin in občinske svete pozval, da se opredelijo do osnutkov zakonov in vprašanja same ustanovitve pokrajin, njihovega imena in sedeža ter umestitve občine v posamezno pokrajino.
Z osnutki pokrajinskih zakonov so predlagani teritorialna členitev Republike Slovenije na pokrajine, ureditev pravnega statusa pokrajine, področja nalog pokrajine, organizacija pokrajine, sodelovanje prebivalcev pri odločanju, pokrajinska uprava, načela urejanja financiranja pokrajin, statut pokrajine in pokrajinski predpisi, sodelovanje pokrajine z občinami, državnimi organi in medsebojno sodelovanje pokrajin ter druge zadeve, pomembne za začetek dela pokrajin. Temeljno poslanstvo pokrajin kot druge ravni lokalne samouprave je zagotavljati učinkovit razvoj in izvajati gospodarske, kulturne ter upravne funkcije.
Občina Radovljica je v predlogu umeščena v Gorenjsko pokrajino skupaj z občinami Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas – Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri in Žirovnica s predlaganim sedežem pokrajine v Kranju. Območje predlagane regije meri približno 2.145 kvadratnih kilometrov in ima 204.211 prebivalcev.
Sklep o mnenju Občine Radovljica k osnutkom pokrajinske zakonodaje bo občinski svet obravnaval na naslednji seji, pripravljen pa bo ob upoštevanju pripomb občinskih svetnikov in predlogov list ter političnih strank.
Dopolnitev odloka o izvajanju gospodarske javne službe oskrbe s pitno vodo s kmetijskimi namakalnimi priključki
Sprejeti odlok o dopolnitvi odloka o izvajanju gospodarske javne službe oskrbe s pitno vodo v občini Radovljica ureja namakanje kmetijskih zemljišč z vodo iz javnega vodovoda. Odlok je dopolnjen z določbo, ki opredeljuje kmetijski namakalni priključek, namenjen za potrebe lastnikov kmetijskih zemljišč za namakanje površin in napajanje živine na prostem. Pridobil ga bo lahko vsak, ki je vpisan v register kmetijskih zemljišč. Predlagani so bili tudi pogoji glede velikosti kmetijskih zemljišč, vendar so svetniki Andrej Potočnik, Gorazd Fajfar in Maksimiljan Kalan z amandmajem predlagali njihovo izločitev, da bi omogočili tudi razvoj majhnih kmetij. Občinski svet je ta predlog sprejel.
Osnutek novega odloka o oglaševanju v občini Radovljica
Občinska uprava je pripravila osnutek novega odloka o oglaševanju v občini Radovljica, ki združuje določbe veljavnega odloka o oglaševanju in pravilnika o merilih, objektih in lokacijah za oglaševanje. Namen je v enem aktu določiti vsa merila in pogoje za oglaševanje na območju občine, hkrati pa so predlagane spremembe in dopolnitve posameznih določil, ki pomenijo tudi uskladitev z občinskimi prostorskimi akti ter drugimi zakonskimi predpisi.
Osnutek odloka določa merila za postavitev in oblikovanje objektov za oglaševanje ter postopek pridobitve pravice za oglaševanje, nadzor in kazni za prekrške, za oglaševanje kot gospodarsko dejavnost, oglaševanje za lastne potrebe in oglaševanje za potrebe volitev – volilne in referendumske kampanje.
Predlagane spremembe glede na veljavni predpis obsegajo predvsem omejitev oglaševanja z obešankami na drogovih javne razsvetljave, ki jih ne dopušča zakon o cestah, omejitev postavljanja utripajočih svetlobnih objektov in elektronskih – svetlobnih prikazovalnikov zaradi svetlobnega onesnaževanja okolja, omejitev postavljanja velikih oglasnih panojev, večjih od 12 kvadratnih metrov, in omejitev oglaševanja kot gospodarske dejavnosti na javnih površinah v lasti ali upravljanju občine. Oglaševanje za lastne potrebe se bistveno ne spreminja, ohranja se dopustnost oglaševanja na stavbah in pripadajočih gradbenih parcelah sedeža družbe, kjer se dejavnost izvaja, kar velja tudi za poslovne stavbe in območja, v katerih se nahaja več poslovnih subjektov. Merila in pogoji za oglaševanje za potrebe volitev ostajajo nespremenjeni.
Elaborat o oblikovanju cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja v občini Radovljici
Na podlagi potrjenega elaborata bodo v občini Radovljica od 1. aprila 2021 veljale spremenjene cene storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja. Merila za oblikovanje cen, ukrepe in normative, povezane z obračunom cen storitev javnih služb njihovim uporabnikom, določa uredba o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja.
Na spremembo cene komunalnih storitev bodo vplivali višji stroški tako prevzema blata iz čistilnih naprav in greznic kot obdelave odpadkov, nižja omrežnina za čiščenje komunalne in padavinske odpadne vode ter subvencija cene omrežnine oskrbe s pitno vodo s strani občine Radovljica.
Spremembe na trgu so vplivale na zvišanje cene storitev za odvajanje in čiščenje komunalne in padavinske odpadne vode z javnih površin, saj so se stroški prevzema odpadnega blata iz čistilnih naprav in greznic pomembno zvišali.
Uskladitev cene komunalnih storitev narekuje tudi podražitev obdelave mešanih komunalnih odpadkov v Centru za ravnanje z odpadki Mala Mežakla v letu 2021, do katere bo prišlo v dveh delih, in sicer v aprilu in oktobru.
Na nižje stroške poslovanja pa bo vplivala nižja amortizacija in s tem za skoraj 10 odstotkov nižja najemnina za infrastrukturo za čiščenje komunalne in padavinske odpadne vode.
V občinskem proračunu so v letih 2021 in 2022 predvidena sredstva za ublažitev zvišanja cen komunalnih storitev za gospodinjstva in neprofitne organizacije. Občinski svet je potrdil najbolj optimalen način subvencioniranja omrežnine pitne vode, ki bo dosegel vse uporabnike javnega vodovoda. Subvencija omrežnine za oskrbo s pitno vodo bo od 1. aprila do 30. septembra 2021 znašala 0,4109 EUR/faktor brez DDV, od 1. oktobra 2021 do 31. decembra 2022 pa 0,8846 EUR/faktor brez DDV. Število faktorjev je določeno na osnovi velikosti vodomera. Stanovanjske hiše (vodomer velikosti <= DN 20 mm) in stanovanja v večstanovanjskih objektih imajo en (1) faktor.
Po usklajevanju cen z uredbo bodo od 1. aprila 2021 končni stroški za uporabnike nekoliko višji. Za povprečno gospodinjstvo z mesečno porabo vode 12 kubičnih metrov in uporabo 120-litrskega zabojnika za mešane komunalne odpadke bo znesek povišanja na mesečni ravni znašal 0,37 ali 0,21 EUR, odvisno od vrste odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode (priklop na kanalizacijo ali greznica). Brez subvencije bi se povprečnemu gospodinjstvu, ki uporablja kanalizacijo, višina računa v letu 2021 zvišala za 1,34 EUR, uporabnikom greznic pa za 1,18 EUR.
Komunala Radovljica si prizadeva za optimalno razmerje med kakovostjo in ceno storitev. Visoka raven zadovoljstva uporabnikov in konkurenčnost cene komunalnih storitev to potrjujeta. Analiza trenutnih cen komunalnih storitev v občinah zgornje Gorenjske (Naklo, Bled, Gorje, Tržič, Žirovnica, Jesenice, Radovljica) je pokazala, da bo cena komunalnih storitev v občini Radovljica tudi po uskladitvi najnižja v regiji.
Sklep o določitvi višine prosto oblikovane najemnine
Zadnja sprememba stanovanjskega zakona med drugim določa, da mora občina vsakih pet let preveriti, ali najemniki občinskih neprofitnih stanovanj še izpolnjujejo pogoje za pridobitev neprofitnega stanovanja. Občina Radovljica je pri tem v lanskem letu ugotovila, da je pri 70 najemnikih presežen predpisan površinski normativ velikosti stanovanja, 5 najemnikov pa pogojev za neprofitni najem ne izpolnjuje več. V takšnih primerih se v skladu z zakonom najemnina določi v višini tržne oz. t. i. prosto oblikovane najemnine. Ta se obračuna za tisto površino neprofitnega stanovanja, ki presega površinski normativ.
Višino prosto oblikovane najemnine je občinski svet na seji določil s sklepom, ki se bo uporabljal od 1. julija 2021, in znaša 6,5 EUR/m2. V občinah, ki so to prakso že uveljavile, se višina prosto oblikovane najemnine giblje od 5 do 9 EUR/m2.
Vrtci v šolskem letu 2021/2022
Radovljiške vrtce bo v novem šolskem letu lahko obiskovalo predvidoma do 783 otrok v 44 oddelkih. Svetniki so soglašali, da lahko število otrok v oddelku glede na potrebe predšolske vzgoje presega veljavne normative za največ dva otroka. Sprejeli so tudi sklep, da bo lahko v prihodnjih dveh šolskih letih notranja igralna površina vrtcev manjša od predpisanih treh kvadratnih metrov na otroka. Pred uveljavitvijo sklepa mora soglasje izdati še pristojni minister. Sprejeta odločitev omogoča sprejem 74 otrok več v vrtce.
Soglasja k delovni uspešnosti predstojnikov zavodov
Občinski svet je podal soglasja k delovni uspešnosti ravnateljev osnovnih šol A. T. Linharta Radovljica, F. S. Finžgarja Lesce, Staneta Žagarja Lipnica, Antona Janše Radovljica, Glasbene šole Radovljica in Vrtca Radovljica, direktorice Ljudske univerze Radovljica in direktorja ter strokovnega vodjo Osnovnega zdravstva Gorenjske, kakršno so določili sveti zavodov.
Poročila
Svetniki so sprejeli letno poročilo o uresničevanju programske zasnove in uredniške politike Deželnih novic. Predsednik Nadzornega odbora občine Janez Reš pa je na seji predstavil poročila o opravljenih nadzorih v OŠ A. T. Linharta Radovljica, Muzejih radovljiške občine, KS Otok in Glasbeni šoli Radovljica za leto 2019 ter izrednih nadzorih iniciativa Reši Sotočje in prometna ureditev Gradnikove ceste.
Volitve in imenovanja
Občinski svet je podal soglasje k imenovanju Božene Kolman Finžgar za direktorico Knjižnice Antona Tomaža Linharta Radovljica za novo petletno mandatno obdobje. Soglašal je tudi z razrešitvijo Jožeta Veternika s funkcije direktorja Osnovnega zdravstva Gorenjske zaradi njegove upokojitve in z imenovanjem Matjaža Žure na to mesto.