Predstavitev aktualnih občinskih naložb in projektov
Župan Ciril Globočnik in direktorica občinske uprave Alenka Langus sta danes novinarjem predstavila večje letošnje projekte Občine Radovljica in izvedene projekte participativnega proračuna 2023 – 2024.
Občina Radovljica bo v letu 2025 največ sredstev namenila za odpravo posledic škode, nastale po vodni ujmi avgusta 2023. V lanskem letu je lahko izvedla tiste sanacijske ukrepe, za katere predhodno ni bilo treba izdelati projektne dokumentacije in pridobiti soglasja Državne tehnične pisarne. Tako so že sanirani vodovod Brezje – Peračica, vodno zajetje v Dragi, vodovod Mravljinc v Krpinu, vključno z zaščito na območju prečkanja vodotoka, fekalna kanalizacija v Begunjah, ceste proti Češnjici, proti Voščam, v Globokem, v Praprošah in parkirišče pri letališču Lesce.
V proračunu za letošnje leto je za zahtevnejše projekte sanacije javne infrastrukture skoraj 4,5 milijona evrov, ki jih je kot predplačilo zagotovila država. Ta sredstva so namenjena za:
- sanacijo ceste, mostov in komunalne infrastrukture v dolini Drage. Načrtovana je celovita ureditev odvodnjavanja ceste, nadomestna gradnja mostov pri gostišču Draga, čez Črni potok, pri vodnem zajetju Draga, gradu Kamen in na gozdni cesti proti Poljški planini, prestavitev javnega vodovoda iz območja vodotoka v cesto in ureditev zaščite vodnega zajetja Draga,
- ureditev odvodnjavanja ceste v Krpinu, vključno z nadomestno gradnjo mostu pri vodarni Mravlinc in ureditvijo hudournika in skalnega podora pri objektu Begunje 83b,
- nadomestno gradnjo delno porušenega mostu na Spodnjem Otoku in sočasne prestavitve vodovoda,
- obnovo vodovoda na Zgornji Lipnici zaradi plazenja terena in
- sanacijo plazu na Slatni in cesti na Dobrčo.
S temi sredstvi bodo v letu 2025 odpravljene tudi posledice vodne ujme na gozdnih cestah. Občina bo sanirala enajst gozdnih cest: Črnivec - Dvorska vas, Lipnica - Bodlajka, Ledena Trata, Polška planina, Na Dobrčo, Za Luknjo, Vrčica - Raca, Zadnja Snožet, Pleče, Rovte - Mali vrh in Za Očevniki. Sanacijska dela se bodo izvajala na podlagi popisa del, ki ga je izdelal Zavod za gozdove. Občina je preko javnega razpisa že pridobila izvajalca, ki bo z deli začel takoj, ko bodo to dovoljevale vremenske razmere.
Namestitev sončnih elektrarn na občinskih stavbah
Projekt obsega namestitev sončnih elektrarn na sedmih objektih v lasti občine. Že lani so bile sončne elektrarne nameščene na strehi Zdravstvenega doma Radovljica in podružnične šole v Begunjah, letos pa so načrtovane še na osnovnih šolah v Lipnici in Radovljici ter vrtcih v Lescah, na Posavcu in v Radovljici. Sončne elektrarne za skupnostno samooskrbo bodo prispevale k večji rabi obnovljivih virov energije in bistveno zmanjšale stroške električne energije v javnih objektih v lasti občine. Izbrani izvajalec postavitve sončnih elektrarn je podjetje JB energija d. o. o., vrednost pogodbenih del znaša 508 tisoč evrov.
Projekt je sofinanciran z nepovratnimi sredstvi. Občine Kamnik, Radovljica, Tržič, Bohinj, Krško, Bled in Škofja Loka, združene v konzorcij, so sredstva pridobile na javnem razpisu Ministrstva za okolje, podnebje in energijo za sofinanciranje izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije na javnih stavbah in parkiriščih za obdobje 2024 do 2026. Vodilna partnerica je Občina Kamnik. Projekt v skupni vrednosti 2,220 milijona evrov je usmerjen v povečanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov in prispevanje k zelenemu prehodu. Vrednost pridobljenih nepovratnih sredstev za celoten konzorcij znaša 1,151 milijona evrov, od katerih bo Občina Radovljica glede na podpisano izvajalsko pogodbo lahko prejela do 416 tisoč evrov.
Občinske investicije ob rekonstrukciji državne ceste na Zgornjem Lancovem
Direkcija RS za infrastrukturo v sklopu rekonstrukcije regionalne ceste in sanacije opornih zidov na Zgornjem Lancovem obnavlja tudi oskrbovalni vodovod in gradi magistralni vodovod na območju naselja Zgornje Lancovo. Poleg tega bo izvajalec gradbenih del prilagodil tudi priključke občinskih cest na tem odseku, uredil dve avtobusni postajališči, hodnik za pešce in cestno razsvetljavo. Ta dela v letih 2024 in 2025 s približno 441 tisoč evri sofinancira Občina Radovljica po sklenjenem sporazumu z Ministrstvom za infrastrukturo.
Med večjimi infrastrukturnimi naložbami je še obnova lokalne ceste za gasilskim domom v Mošnjah. Na dotrajanem 140 metrskem odseku bosta urejena tudi odvodnjavanja padavinskih vod in javna razsvetljava, zaradi težav pri oskrbi s pitno vodo pa bo obnovljen tudi vodovod. Projektna dokumentacija za obnovo je že izdelana, ocenjena vrednost del pa znaša 322 tisoč evrov.
Rekonstrukcija šolskega športnega igrišča v Begunjah
Konec lanskega leta se je začela prenova šolskega športnega igrišča v Begunjah. Skupna vrednost projekta znaša 361 tisoč evrov. Naložbo s 100 tisoč evri sofinancira Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport.
Projekt obsega celovito prenovo igrišča, ki bo služilo šolarjem, namenjeno pa bo tudi druženju na prostem ter športnim aktivnostim v popoldanskem času za otroke in odrasle. V ograjenem prostoru je predvideno igrišče za igre z žogo: košarko, odbojko, rokomet, ob igrišču bodo krožna atletska steza, fitnes na prostem, plezalna stena in otroško igrišče. Dela bodo končana v pomladanskih mesecih.
Velika telovadnica v OŠ A. T. Linharta Radovljica je bila obnovljena lani, letos so v proračunu zagotovljena še sredstva za nakup nove opreme. Parket v telovadnici je bil dotrajan, saj je izviral še iz časa gradnje šole v 70-ih letih prejšnjega stoletja, prav tako športna oprema. Obnova obsega zamenjavo športnega poda telovadnice, radiatorjev, letvenikov in plezal, dodatne mehke obloge sten, dodatno pa so bila izvedena tudi nova evakuacijska vrata. Vrednost investicije znaša 200 tisoč evrov, od katerih 100 tisoč evrov sofinancira Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport.
Nadaljevanje obnove Klinarjeve hiše in kulturne dvorane v Kropi
Obnova Klinarjeve hiše, v kateri se nahaja Kovaški muzej, postopno poteka v zadnjih štirih letih. Kovaški muzej predstavlja slovensko dediščino železarstva in razvija ter hrani zavest o pomenu kovaške dediščine, ki je pomembno zaznamovala Kropo z okolico in življenjem njenih prebivalcev. Obnova stavbe, ki je kulturni spomenik, je bila nujna, saj je bila strešna kritina poškodovana in dotrajana, tako da je mestoma že močno zamakalo. V letih 2021 in 2022 so bili zato najprej obnovljeni streha, mansardni prostori ter severovzhodni del prvega in drugega nadstropja stavbe v skupni vrednosti 326 tisoč evrov, pri čemer je Ministrstvo za kulturo zagotovilo 65 tisoč evrov.
V letih 2023 in 2024 sta bila sanirana oporni zid in brežina za objektom, zgrajen je bil nov zunanji dostop za evakuacijo iz drugega nadstropja, izvedena statična sanacija objekta in obnovljena fasada, vključno z novoodkritim arkadnim zunanjim hodnikom, zamenjavo stavbnega pohištva z replikami in restavriranjem kamnitih okenskih okvirov, vhodnega portala in fasadnih štukatur. Urejena sta bila tudi dva razstavna prostora v vzhodnem delu stavbe. Skupna vrednost teh del znaša 367 tisoč evrov, od katerih je 142 tisoč evrov prispevalo Ministrstvo za kulturo.
V letošnjem občinskem proračunu je za nadaljevanje obnove zagotovljenih 105 tisoč evrov. Predvidene so obnova elektroinštalacij, vzpostavitev sistema ogrevanja objekta in umestitev dvigala, ki pa bo odvisna od pridobitve nepovratnih sredstev.
Občina v Kropi obnavlja tudi kulturno dvorano. V letu 2022 so bili obnovljeni stoli ter polkrožni portal in kovana mreža na vhodu v kulturni dom, dvorana je bila opremljena s scensko tehniko in osvetlitvijo ter video opremo. V letih 2023 in 2024 so se dela nadaljevala z obnovo velike dvorane, vključno z balkonom, zaodrjem in orkestrsko jamo, toplotno izolacijo stropa in ureditvijo prezračevanja. Vrednost naložbe znaša približno 865 tisoč evrov, Ministrstvo za kulturo je zanjo prispevalo 82 tisoč evrov. Ta dela bodo v letošnjem letu zaključena.
Obnove objektov kulturne dediščine v Begunjah in Radovljici
Do maja letos, ob 80-letnici osvoboditve talcev iz begunjskih zaporov, bo končana obnova grobišča talcev v Begunjah, ki jo financira Ministrstvo za obrambo in se je začela lani maja. Dela v skupni vrednosti 333 tisoč evrov obsegajo restavriranje obstoječih kamnitih elementov, vzpostavitev nove infrastrukture, gradbene posege in hortikulturno ureditev grobišča v skladu s konservatorskim načrtom, ki ga je pripravil Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Restavratorski center.
V teku je tudi obnova Muzeja talcev v Begunjah, ki vključuje novo stalno razstavo, ureditev elektroinštalacij, opremo recepcije in informacijske table pred muzejem. Odprtje prenovljenega muzeja je predvideno sočasno z odprtjem obnovljenega grobišča talcev v začetku maja letos.
V Begunjah bo v letih 2025 in 2026 obnovljen tudi Plečnikov paviljon Brezjanka, za paviljon Jožamurka pa zaradi plazovitega terena še ni dorečeno, ali ga bo možno ohraniti na obstoječem mestu ali ga bo treba prestaviti na drugo lokacijo v območju bolnišnice.
Obnova otorinolaringološke ambulante in prostorov za fizioterapijo
V Zdravstvenem domu Radovljica že vrsto let obratuje otorinolaringološka ambulanta, ki je skromno opremljena. Ob zaposlitvi nove specialistke otorinolaringologije v letu 2024 želi zdravstveni dom strokovnost obravnav dvigniti na višji nivo, zato v letu 2025 načrtuje nakup nove sodobne opreme za to ambulanto. Načrtuje se, da bodo sredstva za investicijo v okvirni višini 80 tisoč evrov pridobljena iz sredstev za sofinanciranje investicij na primarni ravni zdravstvene dejavnosti v Republiki Sloveniji.
V zdravstvenem domu v letu 2025 načrtujejo še nujno potrebno prenovo prostorov fizioterapije, saj so v zadnjih letih ta program močno razširili in zaposlili nove fizioterapevte. Ta naložba je ocenjena na okvirno 70 tisoč evrov.
Zaključen razpis za dodelitev občinskih neprofitnih stanovanj
Občina Radovljica trenutno razpolaga s 171 neprofitnimi najemnimi stanovanji. V lanskem letu je objavila javni razpis za dodelitev neprofitnih stanovanj v najem. Na razpis se je prijavilo 85 prosilcev. Mladi so pri točkovanju opredeljeni kot prednostna kategorija, predstavljajo pa petino vseh prijavljenih. Po pregledu vlog in preučitvi vseh okoliščin, ocenitvi stanovanjskih, socialnih in drugih razmer ter opravljenih ogledih stanovanjskih razmer vseh prosilcev se je na prednostno listo uvrstilo 62 upravičencev, 3 več kot po zadnjem razpisu v letu 2020.
Na podlagi nove prednostne liste bo dodeljenih 12 trenutno prostih neprofitnih stanovanj na različnih lokacijah v občini, in sicer 5 stanovanj za 1-člansko gospodinjstvo, 3 za 2-člansko, 2 za 3-člansko in 2 stanovanji za 4-člansko gospodinjstvo. Zatem bo občina po vrstnem redu na prednostni listi z dodeljevanjem stanovanj, ki bodo izpraznjena naknadno ali pridobljena na novo, ob upoštevanju števila doseženih točk, števila družinskih članov in velikosti stanovanj.
V občinskem proračunu za leto 2025 je za investicijsko vzdrževanje neprofitnih stanovanj namenjenih približno 165 tisoč evrov, za subvencioniranje neprofitnih in tržnih najemnin pa 95 tisoč evrov.
Izvedeni projekti participativnega proračuna 2023 - 2024
Proračun Občine Radovljica je bil tudi za leti 2023 in 2024 deloma pripravljen kot participativni proračun, poimenovan Projekt za moj kraj. Za projekte, ki so jih predlagali in izglasovali občani, je bilo namenjenih skupaj 400 tisoč evrov. Občani so glasovali o 70 predlogih projektov, glasovanja se je udeležilo več kot 26 odstotkov vseh upravičencev - občanov, starejših od 15 let. Z glasovanjem so izbrali 27 projektov, še dva pa je za izvedbo potrdila Komisija za participativni proračun glede na ostanek zagotovljenih sredstev.
Občinska uprava je v sodelovanju s predlagatelji izvedla vse projekte razen dveh – ureditve manjšega parka na območju nekdanjega parkirišča nad železniško postajo v Radovljici, ker bo najprej treba sanirati zaradi plazenja zaprto pešpot pod tem zemljiščem, in rekonstrukcije vaškega vodnjaka v Mošnjah, ker za predlagan projekt ni bilo pridobljeno kulturnovarstveno soglasje.
Območje krajevne skupnosti Radovljica
Opremljen je bil večnamenski objekt v Športnem parku Vrbnje, kjer je novost še razsvetljava igrišč.
V Radovljici je na območju Cankarjeve ulice in Gradnikove ceste zasajenih 54 novih dreves, na Kajuhovi cesti postavljena pokrita kolesarnica, na Volčjem hribu urejena razgledna točka, podhod pod železniško progo ob Poljski poti pa polepšan s poslikavami in mozaikom.
Območje krajevne skupnosti Lesce
V Lescah je bila v brežini nad pomožnim nogometnim igriščem urejena betonska tribuna, na otroškem igrišču zamenjana ograja in uveden video nadzor in pri osnovni šoli zamenjan peskovnik. Izdelana so bile še projektna dokumentacija za izgradnjo krožišča pri leški osnovni šoli med Dežmanovo in Hraško cesto in strokovne podlage za omejitev svetlobnega onesnaževanja oglasnih panojev v večernih in nočnih urah.
Območje krajevnih skupnosti Kamna Gorica, Kropa, Lancovo in Srednja Dobrava
Na Zgornji Lipnici je bila obnovljena sušilnica sadja. Na območju Kolnice so bile obnovljene zapornice ob potoku Lipnica.
Na smučarsko tekaških progah v Kamni Gorici so bili obnovljeni lesena mostova in ograje, nameščena lesena stojala za smuči in urejen hudournik, kupljena je bila tudi oprema za vzdrževanje prog ter opozorilna in označevalna oprema.
Za dograditev manjkajočega pločnika in cestne razsvetljave na šolski poti ob regionalni cesti ob tovarni Plamen Kropa pa je bila izdelana projektna dokumentacija.
Območje Pustega gradu je bilo urejeno v razgledno točko in prostor za kulturne prireditve.
Območje krajevnih skupnosti Brezje, Ljubno in Podnart
Dvorana Kulturnega doma Podnart je pridobila novo opremo – projekcijsko platno, projektor, fiksno ozvočenje in odrske luči. V Podnartu je bil urejen še nov ekološki otok.
Nad obnovljenim izvirom v Cizlju pri Ljubnem je bila postavljena kapelica. Za ureditev obstoječe poti do slapu Peračica je bila izdelana projektna dokumentacija, nameščene so bile označitvene table in zaščitna ograja.
Območje krajevnih skupnosti Begunje, Mošnje in Otok
Pri podružničnih šolah Mošnje in Begunje sta bila za otroke urejena talna gibalna poligona, vrtec v Begunjah pa je pridobil polivalentne blazine za svojo telovadnico.
Za grad Kamen je bila izdelana prva mapa konservatorskega načrta.
Izdelana je bila tudi študija Idejne rešitve odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode za vasi Mlaka, Zadnja vas, Srednja vas in Slatna.
Za ureditev avtobusnega postajališča, prehoda za pešce in pločnika na regionalni cesti v Begunjah pri hišni številki 126 in večjo prometno varnost pešcev na cestnem odseku od Poljč do trgovine v Begunjah sta bili izdelani projektni dokumentaciji.